Hasan Niyazi TURA

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Küçük yaştan itibaren kompozisyon, armoni ve kontrpuan çalışmalarına babası Prof. Yalçın Tura ile başladı. 7 yaşında Prof. Gönül Gökdoğan ile başladığı keman eğitimini, Prof. Nuri İyicil ile sürdürerek 2003’te mezun olduğu Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Prof. Hasan Uçarsu ile de özel olarak kompozisyon çalıştı.

2004 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı Ulusal Beste Yarışması’nda, henüz 22 yaşındayken “1. Senfoni”si ile Büyük Ölçekli Senfonik Eserler kategorisinde Birincilik Ödülünü kazandı. Kemanda ustalık çalışmalarını Prof. Cihat Aşkın ile sürdürerek 2006 yılında Cemal Reşid Rey’in Keman Konçertosu’nun ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

Şeflik çalışmalarına özel olarak Gürer Aykal’la başlayan Tura, 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Prof. Rengim Gökmen ile Orkestra Şefliği Yüksek Lisans çalışmalarını tamamladı. Ülkemizde CRR Senfoni Orkestrası, Hacettepe Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Karşıyaka Oda Orkestrası ve Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın yanısıra; Bulgaristan’da Sliven (İslimye) Senfoni Orkestrası (2011), Kazakistan’da Karaganda Senfoni Orkestrası (2012) ve Almanya’da Orta Saksonya Filarmoni Orkestrası (2014) ile şef olarak sahneye çıktı.

2012 yılında bestelediği ve ilk seslendirilişi aynı yıl Katar’da yapılan “Klarinet Konçertosu”, sırasıyla Letonya, İsviçre, Almanya, İsveç, Hong Kong ve ABD’nin yanı sıra ülkemizde de çeşitli solistlerce seslendirildi.

Şefik Kahramankaptan’ın proje ve librettosu, Nugzar Magalaşvili’nin koreografisi ile bestelediği “Aspendos: Yüzyılların Aşkı” balesi, 20. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde (2013) sahnelendi. 43. İstanbul Müzik Festivali’nin (2015) açılışında seslendirilen “Şehidin Türküsü” senfonik şiiri ile, “Konçertango” adlı keman konçertosunu besteledi, bu eserin Almanya’daki seslendirilmesinde (2017) solist olarak sahneye çıktı.

Andante dergisi 2016 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Bestecisi seçilen ve 2007-2018 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda 1. Keman grubu üyesi olarak çalışan Hasan Niyazi Tura, halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nda şef yardımcısıdır.