Gizem Alkan

Piyano eğitimine 1999 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda başladı. Sırasıyla Okt. Kalpten Araboğlu ,Prof. Süleyman Sırrı Güner, Prof. Devlet Devrim Öztaş ve Dr. Öğr. Üyesi Serhan Küngerü ile çalıştıktan sonra 2008 yılından 2015 yılında birincilikle mezun olana dek Dr. Öğr. Üyesi Akın Araboğlu’nun öğrencisi oldu. Yüksek Lisans eğitimini aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Piyano Ana Sanat Dalı’nda yine Dr. Öğr. Üyesi Akın Araboğlu danışmanlığında tamamladı. Bu süre zarfında “Uluslararası Pera Piyano Festivali’nde Tamara Poddubnaya, Vasıf Hasanov, Bernhard Parz, Domenico Colucci, Zöhrab Adıgüzelzade, Victor Chouchkov ile masterclasslara katıldı. “AIMA Uluslararası Müzik Akademisi”nde İdil Biret ile çalıştı. Eklisia “7.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali”ne katılarak Gülsin Onay, Jean Bernhard Pommier, Giselle Brodsky, Valentin Surif, Makoto Ueno gibi piyanistlerle çalışmalar yaptı ve konser verdi. Bulgaristan’ın Ruse kentinde düzenlenen “March Music Days” festivalinde Lyudmil Angelov ve Maria Prinz ile hem oda müziği hem de solo ustalık sınıflarına katıldı. Çeşitli şehirlerde Toros Can, Gülnara Aziz, Bojidar Noev, Beth Levin, Aldo Ragone, Jacques Ammon, Konrad Elser, Gökhan Aybulus, Eser Bilgeman Şakir, Roberto İssoglio gibi piyanistlerle çalıştı.

“4.Uluslararası Pera Piyano Yarışması”nda mansiyon ödülü, Bulgaristan’ın Dobrich kentinde “16.Hopes,Talents and Masters” uluslararası piyano yarışmasında 3.lük ödülü aldı. İngiltere’nin Manchester kentinde düzenlenen “Chetam’s İnternational Summer School and Festival For Pianists”e katılarak Margaret Murray McLeod ile çalıştı ve festival kapsamında konser verdi. 2011 yılında “14.Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması”nda mansiyon ödülü,2014 yılında “17.Uluslarası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması”nda ise 2.lik ödülü aldı.2011 yılında Trakya Oda Orkestrası, 2017 yılında Trakya Ensemble, 2018 yılında ise yine Trakya Ensemble ile birlikte solist olarak konserler gerçekleştirdi. 15-20 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenen “4. Akdeniz Ülkeleri Viyolonsel Buluşmaları” etkinliğinde korrepetitör olarak görev yaptı. Yine 2019 yılında “7. Caspi Art Uluslararası Sanat Yarışması”nda Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Caz Dörtlüsü ile 1.lik ödülü aldı. 2021 yılında “Caspi Art Maestoso 2. Uluslararası Müzik Yarışması”nda Zeynep Ülbegi ile duo kategorisinde 1.lik ödülü aldı. Yine 2021 yılında Akdeniz Opera ve Bale’nin düzenlediği “AKOB 4. Ulusal Oda Müziği Yarışması”nda Orkun Uyar ile birlikte “Kemal Rastgeldi Mansiyon Ödülü” aldı.

Sanatta Yeterlik eğitimine 2017 Eylül ayında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde başlayan Gizem Alkan, piyano çalışmalarına Doç. Gökhan Aybulus ile devam etmekte olup, oda müziği çalışmalarını Dr. Öğr. Üyesi Kaya Kılıç, iki piyano ve dört el çalışmalarını Doç. Selin Şekeranber ile sürdürmekte ve 2019 Nisan ayından itibaren Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Araştırma Görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.