Emre Aracı

Edinburgh Üniversitesi Müzik Fakültesi’nden BMus (Hons.) ve doktora (PhD) dereceleri ile mezun olan Dr Emre Aracı kendine özgü müzik kariyeri içerisinde sanat, eski binalar, edebiyat, tarih ve diplomasi gibi ilgi duyduğu alanları bir araya getirerek, daha çok Osmanlı İmparatorluğu’nda 19. yüzyılda ortaya çıkan Avrupai müzik geleneği üzerine konser ve konferanslar vermekte, kitap, makale, CD kayıtları ve belgesel türünde eserler ortaya koymaktadır.

Kalan Müzik tarafından yayınlanan “Osmanlı Sarayı’ndan Avrupa Müziği”, “Savaş ve Barış: Kırım 1853-56”, “Boğaziçi Mehtapları’nda Sultan Portreleri” ve “İstanbul’dan Londra’ya” CD’lerini Ateş Orga’nın yapımcılığında kaydetmiş, bu albümlerden bazı seçkiler “Invitation to the Seraglio” (Warner Classics) ve “Euro-Ottomania” (Brilliant Classics) adları altında tekrar basılarak “beklenmedik şekilde cazip, müzikal sunumu son derece uzmanca hazırlanmış, deyimsel ve canlı bir koleksiyon” yazan The Gramophone Dergisi’nden övgü almıştır.

“Ahmed Adnan Saygun – Doğu Batı Arası Müzik Köprüsü” (2001), “Donizetti Paşa – Osmanlı Sarayının İtalyan Maestrosu” (2006), “Naum Tiyatrosu – 19. Yüzyıl İstanbulu’nun İtalyan Operası” (2010), “Kayıp Seslerin İzinde” (2011), “Yusuf Agâh Efendi, 18. yüzyıl Londrası’nda ilk Türk Büyükelçi” (2013) ve “Elgar Türkiye’de” (2014) kitaplarını kaleme alan Aracı aynı zamanda Cornucopia ve Andante Klasik Müzik Dergisi’ne düzenli makalelerle katkıda bulunmaktadır. The Musical TimesInternational Piano Quarterly ve The Court Historian gibi dergilerde de yazıları yayımlanan Emre Aracı aralarında British Museum, Royal Academy of Arts, Oxford, Cambridge, New York, Viyana, Saraybosna ve Londra üniversitelerinin bulunduğu kurumlarda konferanslar vermiştir. Orkestra şefi olarak Londra Osmanlı Saray Müziği Akademisi Orkestrası, Prag Filarmoni Korosu, Prag Senfoni Orkestrası, Musica Viva, Portekiz Senfoni Orkestrası, Amsterdam Sinfonietta, Kahire Opera Orkestrası, Sopot Filarmoni Oda Orkestrası, Devlet Hermitaj Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Opera ve Bale Orkestrası, Aşkın Ensemble, İstanbul Oda Orkestrası ve Borusan Oda Orkestrası gibi topluluklarla çalışmıştır.

Yarattığı eserler arasında Cihat Aşkın’ın Prag’daki Rudolfinum Konser Salonu’nda kaydettiği “Boğaziçi Mehtapları” keman konçertosu, Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupai türde besteler vermiş sultanının hayatı üzerine librettosunu kaleme alarak partisyonda yer alan özgün bestelerini kısmen derleyerek, düzenlemesini yaptığı ve Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından 2012 yılında dünya prömiyeri yapılan “V. Murad” balesi bulunmaktadır. “Kayıp Seslerin İzinde” adını taşıyan ilk senfonisini 2015 yılında tamamlamıştır. Birleşik Krallık’ta yaşayan Emre Aracı Türkiye-Avrupa müzik ilişkileri üzerine yoğunlaştığı araştırmalarını Nurol Holding ve Çarmıklı Ailesi desteği ile sürdürmekte olup TC Dışişleri Bakanlığı’nın davetiyle dünyanın değişik misyonlarında ve tarihi salonlarında konferans ve konserler vermektedir.