ADRAMITTEION FESTİVAL AKADEMİSİ 2023
ORKESTRA ve ODA MÜZİĞİ KAMPI
GENEL BİLGİ FORMU

 1. Adramitteion Festival Akademisi bir Orkestra ve Oda Müziği Kampı olarak Aşkın Academia tarafından yerel paydaşların desteğiyle yürütülmektedir. Ayvalık-Burhaniye’de Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulama Otelinde çalışmalarını sürdürerek kentin tarihe ışık tutan farklı noktalarında orkestra ve oda müziği konserleri gerçekleştirecektir. Katılımcılar, deneyimli şeflerle orkestra provaları yapacaklar, solist sanatçılarla oda müziği çalışmalarına ve masterclasslara katılacaklar, toplamda 4 orkestra ve en az bir oda müziği konserinde dünyaca ünlü şef ve sanatçılarla birlikte yer alacaklar.
 1. Tarihler: Orkestra Kampı 13 Ağustos 2023 Pazar günü katılımcıların Burhaniye’ye varmasıyla başlayacak ve 20 Ağustos 2023 Pazar Balıkesir merkezde gerçekleşecek final konserinin ardından katılımcıların ayrılmasıyla sona erecektir. 
 1. Adramytteion: Tescilli meşeleri, çamlarıyla yeşil dokuya saygılı halde 1950-60’ların girişiminde yaratılan günümüz yaşamının devam ettiği nitelikli bir sahil beldesi “Ören” ve Ören’in altında 6000 yıl öncesinden itibaren sürekli yerleşilmişliğinin izlerini saklayan, yakın dönem çalışmalarıyla gizemi aralanan bir antik yerleşim…
  Korunagelen doğal değerlerinin yanı sıra ilk tarım topluluklarından günümüze kadar birçok kültürün izlerini barındıran Edremit Körfezi’ne adına veren Adramytteion Antik Kenti, günümüzde Balıkesir’in Burhaniye ilçesinin 1950’lerdeki bir sayfiye yerleşimi girişimi olan Ören Mahallesi’nin altında korunagelmektedir. Antikçağ içerisinde iki limanıyla birlikte tarih sahnesinde birçok vasıfla yerini almış bu kent, M.S. 14. yy’daki terkinin ardından yakın zamana dek, az araştırılmışlığı ile izlerini toprak altında koruyan mütevazi bir sessizliğe bürünmüştü.
 1. Burhaniye Genel Bilgi: S. 1334 yılında Karesi Bey’in emriyle bölgeyi ele geçiren Taylı Baba şimdiki Taylıeli köyünün bulunduğu yere konmuş, Burhaniye’nin ilk yerleşimi burası olmuştur. Ege Denizi’nin kıyısında bulunan ve sahil kenti olarak bilinen Burhaniye, Balıkesir’in güzide ilçeleri arasında yer almaktadır. Hem doğal güzellikleriyle hem de tarihi yapılarıyla bilinen ilçe her yıl yüz binlerce turisti ağırlamaktadır. Tatil açısından da popüler olan Burhaniye’nin sakin bir kent olmasıyla da ön plana çıktığı biliniyor. Nüfusu yaklaşık 65 bin olan ilçenin genişliği ise oldukça fazladır. İlçenin büyük bir kısmı dağlık ve ormanlık alanlar ile kaplıdır. Şehir merkezinin sahil kesiminde yer alması buradaki ulaşım hizmetlerini de arttırmıştır.
 1. Alanlar: Adramytteion Festival Akademisi Keman, Viyola, Viyolonsel alanlarında öğrenci kabul edecektir.
 1. Eğitim Mekânı: Festival Akademisinin tüm eğitimleri ve provaları Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulama Otelinde  yapılacaktır.
 1. Konaklama: Festival Akademisine katılan öğrenciler Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulama Otelinde misafir edileceklerdir. Konaklamalar kurs ücretine dahildir. Adres: Ören Mah. Örentepe Mevkii 10700 Burhaniye / Balıkesir 
 1. Yemekler: Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulama Otelinde Üç öğün yemek kurs ücretine dahildir.
 1. Dış Ulaşım: Tüm öğrenciler Burhaniye’ye kendi imkanları ile seyahat edeceklerdir.
 • İç Ulaşım: Hafta boyunca konser ve gezi etkinliklerindeki seyahatler Akademi tarafından sağlanacaktır.
 • Çalışılacak Eserler: Katılımcılara kurs süresince çalışacakları ve konserlerde çalacakları oda müziği ve orkestra eserlerinin partileri üzerinde yay, bağ ve parmak numaraları işaretlenmiş şekilde gönderilecektir. Akademiye kabul edilen öğrenciler akademi öncesinde partilerini çalışmakla yükümlüdür.
 • Eğitmenler: Yaz akademisine 4’ü yurt dışından ve 5’si yurt içinde olmak üzere toplam 9 eğitimci-usta müzisyen katılacaktır. Yaz Akademisine katılacak olan eğitimciler Şeflik alanında Rengim Gökmen, Oğuzhan Kavruk, Keman alanında Cihat Aşkın, Ksenia Milas, Oleksandr Semchuk, Muhammet Yıldırır, Viyola alanında, Ulrich Mertin, Ulaş Başkaya, Viyolonsel alanında, Meehae Ryo’dan oluşmaktadır.
 • Aktif öğrenciler: 2009 yılı ve öncesi doğmuş olan kişiler başvurabilir. Festival Akademisine katılan her aktif öğrenci akademi süresince 4 orkestra ve en az bir oda müziği konserinde yer alacaktır. Çalışma programı dışında turistik ve dinlenme amacıyla bazı etkinlikler de programa ilave edilecektir. Aktif öğrenciler için tam zamanlı ücret alınacaktır. Aktif katılım ücreti 15.000₺’dir.
 • Pasif öğrenciler: Orkestra provaları ve oda müziği çalışmaları pasif katılımcıların izlemesine de açık olacaktır. Pasif katılımcılar bütün konserleri ve diğer eğitim etkinliklerini dinleyebilecekler, soru sorabilecekler, mesleki uygulama alanına girmeyen her türlü etkinliğe dahil olabileceklerdir. Pasif öğrencilerin yemek konaklama ücretleri kendilerine aittir. Pasif katılım ücreti 2.000₺’dir.
 • Ön Kayıt: Festival akademisine katılım belirli kontenjanla sınırlıdır. Bu çerçevede katılımcı ön kayıt yaptırmalıdır. Ön kayıt aşamasında ise her katılımcının kendisi için uygun gördüğü bir performans linkini akademi sekretaryasına yollaması gerekmektedir. Bu videonun beraberinde nüfus kâğıdı ön-arka fotokopisi, 18 yaşından küçük ise velisinin imzalı muvafakatnamesini belirten mektup gerekmektedir. Ön kayıt için gönderilerin en geç 21 Temmuz 2023 tarihinde sekretaryaya ulaşmış olması gerekmektedir. Ön kayıt başvurusunda 1000 ön kayıt ücreti alınacaktır. Ön kayıt ücreti alınan katılımcıların kontenjan önceliği olacaktır.
 • İletişim ve Duyurular: Adramytteion Festival Akademisi duyuruları 23 Haziran 2023 tarihinde ilan edilen şartname ile başlayacak ve askinacademia.com adresinden ve askinacademia instagram sosyal medya hesaplarımızdan sürekli güncellenerek akışa sunulacaktır. 
 • Kayıt kabul: Ön kayıt yaptıran adaylar 23 – 31 Temmuz arası kesin kayıt yaptıracaklardır. Ön kayıt yaptırmayan adaylar için de kesin kayıt imkânı mevcut olacaktır. Ancak bu adaylar için kontenjan önceliği olmayacaktır. Ön kayıt yaptırdığı halde herhangi bir nedenle kesin kayıt yaptırmayan/vazgeçen adaylara, ön kayıt ücreti geri ödenmeyecektir. Kursa katılım listesi 1 Ağustos 2023 tarihinde açıklanacak ve ilan edilecektir. Kesin kayıt ile kursa kabul edilen katılımcılara QR kod ile bir kurs kimlik belgesi gönderilecektir (Dijital bir kurumsal kimlik kartı). Aynı zamanda bu QR kod ile kurs için faydalı bilgiler kitapçığını da indirebilirsiniz.
 • Ön reklam çalışmaları: 23 Haziran – 21 Temmuz tarihleri arasında sosyal medya ve basın kanallarında Adramytteion Festival Akademisi ön tanıtım çalışmaları yer alacaktır. Akademiye katılmayı kabul etmiş veya başvurmuş olan her öğrenci karşılıklı etik kurallar çerçevesinde bu çalışmalara katılabilecektir.
 • Festival Akademisi iletişim çalışmaları: Festival Akademisi süresince halka iletişim çalışmaları en ileri şekilde sağlanarak öğretmenlerin, öğrencilerin ve diğer katılımcıların etkinlikleri etik kurallar çerçevesinde kamuoyu ile paylaşılabilecektir. Katılımı kabul etmiş olan herkes bu kuralları da kabul etmiş sayılır.
 • Destekçiler: Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Ören/Adramytteion Antik Kenti Kültür Turizm ve Doğa Derneği, Aşkın Academia.
 • Dış etkinlikler: Meydan konserleri, Salon Konserleri, Doğa Gezisi ve Konser.